29 Haziran 2008 Pazar

EV YAPIMI LİMONATA


sıcak yaz günlerinin değişmez içeceği limonatayı sevmeyen yoktur sanırım bizim evde en çok tüketilen içecektir bu yüzden çok sık yaparım yapımı çok kolay ve zevkli deneyin derim..
MALZEMELER:
4 limon
tozşeker
su
2-3 parça limon tuzu
YAPILIŞI:
Öncelikle limonlar çok güzel yıkanır, ben sadece bunun için bir dişfırçası aldım iyice fırçalıyorum ,daha sonra kabuklarını rendeliyorum yarım bardak kadar toz şekerle iyice ovup bir kenarda bekletiyorum. Kabuklarını rendelediğim limonları limonlukta sıkıyorum büyük bir kapta şekerli su hazırlıyorum bu suyun içine limon kabuklarını,limon suyunu ve limon tuzunu katıp iyice karıştırıyorum şekerini zevkinize göre ayarlıyabilirsiniz daha sonra tel süzgeçle süzüp şişelere dolduruyorum 4 limondan yaklaşık 2,5 3 kilo kadar limonata oluyor. EĞER ÇOK ACELENİZ VARSA BU İŞLEMLERLE UĞRAŞMAK İSTEMİYORSANIZ SİZE ÇOK KOLAY BİR YÖNTEM DAHA, BU TAMAMEN BENİM UYDURMAM AMA GÜZEL OLUYOR.
Limonları yıkayıp 4 e bölüp biraz şekerle beraber rondoya atın iyice ezilsinler diğer tarafta şekerli su hazırlayıp hepsini karıştırıp süzün limonun beyaz kabuklarıda karıştığından tadı biraz acımsı oluyor ama bu da bir yöntem..

BAYRAM TATLILARI